Po krátké odmlce od posledního závodu, se organizační team Czech Drif Series vydal do Českolipské Sosnové, na místní autodrom, kde připravil již v pořadí čtvrtý závod kategorie PRO a SemiPro, spojený s Street a Street + a to vše za účasti Polského šampionátu PDF a středoevropského mistrovství CEZ, což znamenalo, že legendární autodrom zažije to nejvíc, co v historii driftingu proběhlo. To se i stalo. 119 registrovaných závodníků, 4800 platících návštěvníků a 3dny plné driftu. Dokonce byl závodní víkend obohacen i o jednu významnou společenskou událost, a to svatbu jedné z drifterek. Dvěmi slovy tedy, neopakovatelné, nezapomenutelné.

Teď už ale k tomu nejdůležitějšímu, k závodu samotnému.

Jezdci a teamy postupně začli zaplňovat depo už od čtvrtečního večera, aby mohli páteční tréningový den naplno využít a dosyta trénovat. To se i stalo a hned bylo znát, že polská, německá, maďarská a slovenská konkurence české borce hnala kupředu. Všichni hned od začátku dávali do tréninkových jízd maximum a i to bohužel zapříčinilo lehké karamboly, kdy i ostřílený a zkušený Marco Zakouřil poškodil svou krásnou M2jku. Při obědové pauze se dokonce uskutečnila ta významná událost Míši Sacherové, která své ANO řekla na závodní trati, s kulisou dýmu ze spálených pneumatik ostatních driftérů. Velice netradiční, ale nezapomenutelný zážitek. Po skončení tréniků se všichni mohli v depu věnovat přípravě svých strojů, protože už v sobotu čekala na jezdce kvalifikace a pro Skupinu Street a Street+  závod.

Sobotní slunečné ráno všichni zahájili rozpravou a pak se vrhli opět do svých tréningů. Ihned po obědě začal závod skupiny Street a Street+. Tito borci měli připravenou kratší a méně náročnou trať, ale i tak některé z nich bojovali, aby zajeli nejlepší výsledky. Nakonec nejlepším byl Lukáš Havlas, který porazil se svými 84. body Jana Rambouska, který jich získal 77 a třetí skončil Martin Srba s 70 body.

V kategorii street + mohli 4 nejlepší battlovat a tak se o 3 místo utkal Denis Cozlowschi s Pavlem Paukem, kdy nakonec Denis vybojoval pohár. V battlu o první a druhé místo nakonec zvítězil Martin Grejtovský, před Patrikem Maruškou. Všichni borci jsou dobrými adepty na příští sezónu, kdy se budou moci utkávat se soupeři vyšší kategorie Semi-Pro.

Právě kategorie Semi-Pro a Pro měla v sobotu odpoledne důležitou část závodu, kvalifikaci. Nejdříve nastoupili závodníci nižší kategorie. Zde bylo hodně těsno, protože ze všech 39 startujících, pouze Top16 mohlo postoupit do nedělního závodu. Zahraniční konkurence ukázala, že to češi nebudou mít snadné, ale ti se nenechali zastrašit a bojovali jak nejlépe uměli. To znamenalo, že Dominik Kouba skončil na 3.místě, Michal Šubrt 7., 11 příčku obsadil Petr Týbl, Matěj Horáček 13, Pavel Hudeček 15 a posledním účastníkem nedělního závodu byl Jan Hejda. Kvalifikace Semi-PRO ovládl mladý polský jezdec Gatkowski Radoslaw.

Ve skupině PRO, byla situace podobná, ale naštěstí z 36 registrovaných jich 32 postupovalo do závodu, takže šance byla vyšší. Bohužel se ale ani profíkům nevyhly problémy a nakonec 8 jezdců nebylo kvalifikováno, takže vítězové kvalifikace měli jasný postup do Top16. Nejlepším byl náš David Mourek, který přijel s novým motorem, který dokončil den před závodem, před Pawlem Borkowskim, Marco Zakouřilem a Michalem Reichertem.

Už v sobotu v noci ale jezdcům nepřálo počasí a začlo pršet, což pokračovalo až do nedělního rána, takže ranní várka tréninků byla na vodě. Závodníci tak měli trochu zhoršené podmínky, ale bylo vidět, že jsou všichni dostatečně kvalitní jezdci a vše proběhlo bez větších problémů. Po trénincích tak mohl začít závod Semi-Pro.

Všech 16 jezdců, se představilo divákům a seřadilo se na startovní rošt a závod mohl začít. První kolo se neobešlo bez technických problémů a někteří jezdci tak nemohli pokračovat a proto postoupili jejich soupeři. Bohužel první kolo nepustili do dalších soubojů Dominika Koubu, Jana Hejdu a Petra Týbla. Pavel Hudeček a Michal Šubrt se utkali v Top8, kdy postoupil Pavel a spolu s Matějem Horáčkem se nakonec potkali v boji o 3 příčku, kdy je oba porazili lepší Polští drifteři. Nakonec třetí místo po opakované chybě a opakovaném battle vybojoval Matěj Horáček se svým BMW, druhé místo obsadil Daniel Duda a vítezem se stal i nejlepší v kvalifikaci Radoslaw Gatkowski.

V kategorii PRO, se bojovalo opravdu ve velkém. Celý závod hned na začátku pro projetí prvních pár battle, zkomplikoval silný déšť, kdy se musel závod na několik minut zastavit. Stejně tak i technické problémy jezdců, kdy Marco Zakouřil nakonec skončil v TOP 8, jelikož nestihl v časovém limitu opravit svůj stroj, stejně tak jako Michal Reichert přišel o možnost bojovat o finále. I ostřílení jezdci, jako třeba Stanislav Bezouška, nebo vítěz kvalifikace David Mourek bohužel nestačili na své protivníky a nepostoupili do dalších kol. V TOP4 nakonec byl pouze jeden český závodník, tedy Michal Reichert, který dokázal, že je opravdový srdcař a bojovník, kdy díky své předchozí chybě a značnému poškození svého auta, nastoupil do opakované jízdy a s utrženým tlumičem, polámanou zadní nápravou, bez vzorku na pneumatikách odjel vítěznou jízdu a doslova si vydřel 3.místo. Do finálového souboje nakonec nastoupili dva polští jezdci, Jakub Przygonski a Jacek Popiolek, který vyřadil Davida Mourka. Nejvíce se ale nakonec radoval právě Jakub, který se také nevyhnul technickáým problémům, ale dokázal i tak zvítězit.

Byl to opravdu nezapomenutelný víkend. rekordní počet závodních aut, diváků a atmosféra se bude v příštích letech těžko opakovat, ale team CDS se určitě pokusí opět připravit něco zajímavého. Ohlasy diváků a fanoušků livestream přenosů byly opět jen pozitivní, všichni chválili perfektní a striktní organizaci spolu s důkladným dodržováním pravidel a i my jako organizátoři odjeli z Sosnové spokojeni a můžeme se soustředit na další závod, kterým bude oblíbená Gymkhana v Panenském Týnci 16.-17.8. v rámci srazu CAR WARS.

Driftu zdar a nezapomeňte sledovat naše sociální sítě, kde se dozvíte o novinkách a zajímavostech.